O nás

Náš tábor se rozkládá na okraji hlubokých královéhradeckých lesů v katastru Bělče nad Orlicí. Jako Tábor Jana Ámose Komenského se můžeme opřít nejen o kořeny borových lesů, které propůjčují místu neopakovatelnou atmosféru, ale i o historické kořeny, které sahají až do období První republiky. Tábor, který nese název po jedné z nejvýznamnějších osobností českých a evropských dějin, je místem plným klidu. Fungujeme pod patronátem Českobratrské církve evangelické, ale jsme táborem otevřeným všem. Prostředí s osobitým génius loci je tvořeno Hlavní budovou, Velkým a Malým táborem. Jedinečnost přírodnímu areálu dodává i rybník, který můžete využít ke koupání nebo relaxaci na loďce. Přirozené hranice tábora z nás dělají doslova ostrov klidu, který je ukryt v srdci přírody, a přesto na dosah civilizace. Jsme místem otevřeným všem jednotlivcům, rodinám, spolkům nebo institucím.

„V Bělečském mlýně se měl na svém útěku údajně skrývat i Jan Amos Komenský.“ (zdroj: Obec Běleč nad Orlicí)

Historie

Bělečský tábor byl založen v roce 1929 skupinkou nadšenců kolem evangelického faráře Adolfa Novotného z Hradci Králové. Vznikl jako čistě letní tábor s přáním vytvořit prostor pro shromažďování mládeže. Protože idea tábora vycházela z odkazu J. Á. Komenského, byl nazván „Letní tábor Komenského“ (LTK). Pro správu tábora byl ustaven spolek LTK. Činnost spolku i tábora přerušila v rove 1940 druhá světová válka.

Po válce spolek LTK svoji činnost obnovil, dál přistavoval chatky z darů a vedle táborů pro mládež začal provozovat i dětský tábor pro děti prvních táborníků. Když komunistická vláda zrušila všechny spolky, přešel tábor podle stanov spolku do vlastnictví Českobratrské církve evangelické. Dostal nový název „Středisko evangelických kurzů“ (SEK). Jeho náplň se změnila. Nesloužil již výhradně mládeži. Práci s ní se snažila státní správa co nejvíce omezit. V táboře se konaly především evangelizační kurzy a rekreační pobyty pro členy církve a faráře. V létě roku 1959 byl tábor státní správou zabrán a dán na dlouhých 30 let k užívání hradeckému domu dětí a mládeže.

V roce 1990 byl tábor evangelické církvi navrácen. Církev se jej rozhodla znovu provozovat a tudíž i stavebně upravit tak, aby jako celek odpovídal současným požadavkům. Nově vytvořené kuratorium tábora jmenované vedením církve spolu se synodní radou dospělo k názoru, že by bylo dobré zprovoznit tábor nejen v létě, ale i brzy na jaře a dlouho do podzimu.

Zvýšená kapacita tábora a prodloužení jeho provozní doby přimělo vedení tábora nabídnout jeho možnosti i zájemcům mimo církev. K naší velké radosti je využívají velmi rozdílné organizace a skupiny táborníků: školy v přírodě, jazykové školy, dětské tábory, tábory lidí s postižením, sportovní uskupení, trenéři psích spřežení, rodinné rekreace, pobyty seniorů, vzdělávací kurzy pro farářský dorost, soustředění učitelů evangelických akademii i jiných škol.

Po dvaceti letech provozu není možné vyjmenovat všechny akce. Jsme však velice rádi, že tábor funguje jako otevřené místo pro kohokoli, kdo má rád rybníky, lesy, rovinatý kraj a snažíme se dalším budováním a službami vytvářet pro hosty příjemné místo.

Aktivity v táboře

Tábor nabízí zázemí k široké škále aktivit. Rovinatý terén je ideální k cyklistice, koloběžkování, běhání nebo pěší turistice. V přilehlém rybníku kotví naše flotila lodiček, které si můžete zapůjčit. Děti si vyhrají na pískovišti nebo dětském hřišti se skluzavkou a houpačkami. Pokud k nám jedete za vzděláváním rádi vám půjčíme flipchart nebo projektor s plátnem.

Seznam aktivit, na které vám rádi propůjčíme vybavení, není krátký:

 • lodičky na přilehlém rybníku – půjčíme vám vesty a pádla,
 • cyklistika – nevozte si vlastní kolo, půjčte si naše,
 • hřiště na volejbal, nohejbal nebo i přehazku – míče rádi půjčíme,
 • ping pong, fotbálek, badminton nebo petanque tu na vás už netrpělivě čekají,
 • pro odpočinek ve stínu vám dobře poslouží naše pergola.

Okolí tábora

Náš tábor najdete v Bělči nad Orlicí – malé obci, která je doslova na dosah ruky Hradci Králové, přesto schovaná před jeho ruchem. Kromě nádherných lesů protkaných stezkami v bezprostředním okolí tábora najdete malé místní perly. Ať už lačníte po sportovních aktivitách nebo po nerušeném relaxu v okolí našeho tábora, je rozhodně co nabídnout:

 • hluboké, klidné Hradecké lesy poskytnou odpočinek každému, kdo do nich zavítá,
 • přilehlé pískovcové rybníky vás dokonale schladí,
 • turistické trasy vedoucí skrze místní lesy, ideální na cyklistiku či pěší turistiku, vás nerušeně dostanou až do podhůří Orlických hor,
 • nedaleká řeka Orlice s půvabnými meandry a dostatečnou dravostí je ideálním místem pro vodáky,
 • nedaleký Hradec Králové – město plné kultury, zajímavých podniků, architektury např. od Kotěry, Gočára nebo Havlíčka a mnoho dalšího,
 • krňovický skanzen nebo vyhlášený třebechovický betlém,
 • bělečský Pivovar u Hušku, ve kterém kromě jídla můžete, ba přímo musíte, ochutnat místní legendární pivo.

Galerie

Brigáda

Pracovité ruce ze srdce vítáme. V našem táboře je během sezóny vždycky co dělat. Ať už se jedná o údržbu areálu, pomoc v kuchyni nebo zahradničení. Pomocné ruce zpravidla hledáme od května do září. To ale neznamená, že jindy se nám ozvat nemůžeš. Jestli si chceš přivydělat, získat nové přátele a pracovat v přírodě na klidném místě, neváhej se nám ozvat. Pro přespolní brigádníky nabízíme i zvýhodněné ubytování. Napiš nám.

Často kladené otázky

Je nutné mít s sebou spacák nebo peřinu?

Spacáky nechte v klidu doma. Každé lůžko je vybaveno lůžkovinami a ložní prádlo Vám poskytneme na začátku pobytu.


Je možné parkovat přímo v táboře?

Ano, středisko je připraveno na parkování hostů přímo v areálu. Parkuje se po obou stranách prostoru vedle tzv. letní jídelny. V Malém táboře se pak po domluvě dá parkovat vedle toalet.


Mohu si s sebou vzít do tábora psa, kočku nebo jiné zvířátko?

Vzhledem k charakteru pobytů a fungování TJAK, jsou zvířátka v našem zařízení zakázána. Ve velmi výjimečných případech se prosím obraťte na pana správce a konzultujte takovou věc přímo s ním.


Nadlábnou se u vás i vegetariáni nebo vegani?

Ano. Naši kuchaři jsou připraveni a průběžně vzdělávání ve vaření bezmléčných, bezlepkových a jiných diet. Více v sekci stravování.


Mohu u vás platit kartou?

Ano, platit kartou můžete. Případně vám po domluvě rádi vystavíme fakturu pro platbu převodem.


Je možné se v táboře něčím občerstvit?

Ano, v táborovém minibaru si můžete koupit zmrzlinu, nealko nápoje, pivo, víno, slané a sladké potěšení, ale také táborové pohlednice.


Je v táboře Wifi a GSM signál?

Ano. K wifi se můžete připojit na Hlavní budově a jejím blízkém okolí. S telefonním signálem je to u nás složitější, ale bez problémů se dovoláte z haly hlavní budovy.


Co mám dělat, pokud chci pobyt zrušit?

Storno podmínky (platné od 11. 1. 2020):
Chcete-li z vážných důvodů zrušit bezplatně objednávku pobytu, můžete tak učinit kdykoliv do 30 dnů před nástupem pobytu

Výše storno poplatku z celkové ceny pobytu Zrušení pobytu X dnů před nástupem

 • 0% 30 a více dnů
 • 30% 29 až 18 dnů
 • 60% 17 až 10 dnů
 • 80% 9 až 5 dnů
 • 100% 4 dny a méně

Zrušení pobytu se provádí písemnou formou s platností ke dni doručení zprávy (případně ode dne telefonického upozornění o této skutečnosti – i v tomto případě je třeba zaslat oznámení o zrušení pobytu písemně).
Objednaný termín nástupu je nutné dodržet. Za nevybrané balíčky služeb se poplatky nevrací. Stornovací poplatky se neuplatní, přihlásíte-li za sebe náhradníka. Na závažné důvody jako je náhlé onemocnění apod. se tyto podmínky nevztahují, ale prosíme, abyste takovou změnu oznámili středisku neprodleně.